Toe-tally Gross

| Baltimore, MD, USA | Learning | April 20, 2017

(It’s the late 1980s and we’re in the sixth grade. In our social studies class, we’re learning about cost of living.)

Teacher: “How much does a pound of cheese cost at the store where your family buys groceries?”

(None of us actually knows, so one student takes a guess.)

Classmate: “A dollar?”

Teacher: “What kind of cheese is that, toe cheese?!”

1 Thumbs
190
VOTES