Math Is Your Friend, Part 3

| Mankato, MN, USA | Uncategorized

(We were having a sale: 4 bags of liquorish for $12. I ring each bag up individually, and it shows up as $3 a bag.)

Customer: “I don’t want those if they come up to $3 a bag. It said they were 4 for $12.”

Me: “But if you’re buying 4, at $3 a piece, that’s $12.”

Customer: “No, that’s $3 a bag. I want all 4 for $12!”

Me: “Okay…”

Related:
Math Is Your Friend, Part 2
Math Is Your Friend

1 Thumbs
1,366
VOTES
COMMENTS

Comments

comments

Can’t Ever Get The Delivery Right
Crowd in the mall
icon_telephonescalls
NAR 042
icon_awesome
160513_Coupon
icon_extrastupid