Math Is Your Friend, Part 3

, , , | Right | May 17, 2008

(We are having a sale: four bags of liquorice for $12. I ring each bag up individually, and it shows up as $3 a bag.)

Customer: “I don’t want those if they come up to $3 a bag. It said they were four for $12.”

Me: “But if you’re buying four, at $3 apiece, that’s $12.”

Customer: “No, that’s $3 a bag. I want all four for $12!”

Me: “Okay…”

Related:
Math Is Your Friend, Part 2
Math Is Your Friend

1 Thumbs
1,548